اِهدای عضو، اِهدای زندگی


سال 87 بود! دانش آموز سال سوم دبیرستان بودم و آن سال از اولین سالهایی بود که ماه رمضان را در اوج گرمای لطیف شهریور(اگر اشتباه نکنم) تجربه می کردیم. آن روزها و آن شب ها بیشتر به قضیه اهدای عضو پرداخته می شد، اما کمتر کسی شجاعت داشت تا با دست خودش تمام اعضای بدنش را اهدا کند و دلیلی جز آگاه نبودن به روند اهدای اعضا و نیاز به اجازه و رضایت اولیای دم نداشت. خیلی بی قرار شده بودم. تصمیم گرفته بودم هرطور شده فرم را پر کنم. دلم می خواست با مادرم قضیه را در میان بگذارم، اما نمی شد، نمی گذاشت، حتما مخالفت می کرد. آخر مادر بود! به پدرم اما گفتم، گفت مادرت کم طاقت است، خودت میدانی.  یک ماه از ماه رمضان آن سال گذشت و من هنوز تردید داشتم که آیا کارم درست است؟ که اگر مادر بفهمد چه می شود؟ (آخر می دانید! ما مثل 17 ساله های الان نبودیم و بلد نبودیم خودسر باشیم و هر سوالی را با یک "به تو چه" سرِهم بیاوریم.) تردید آزارم می داد اما تصمیمم جدی بود. چند روز مانده بود به روز تولدم. فرم را پر کردم و به خودم گفتم حداقل یک هفته زمان می برد به دستم برسد و در این مدت وقت دارم به مادر توضیح دهم که کارت اهدای عضو فقط برای این است که اگر روزی برایم اتفاقی افتاد، شما بدانید که من خودم راضی ام که قلبم جای دیگری بتپد و بلااستفاده خاک نشود! همین! دو روز بعد از پر کردن فرم، دقیقا زمانی که مادرجان در حیاط مشغول آب دادن به گلها و شستن موزاییک ها بود، پستچی از راه رسید و دقیقا اسم مرا گفت و کارت را به مادر داد.  از پنجره دیدم که روی پله ها نشست و گفت:" خدا مرا پیشمرگت کند" یادم نمی رود آن روز دوتایی در حیاط چقدر گریه کردیم. او برای دختر نَمرده اش! من برای اشکی که باعثش بودم.


پـ ن 1 وارد سایت اهدای عضو بشید و فرم رو پر کنید.

        چون باعث میشه بیشتر از همیشه مراقب سلامتیتون باشید.

        و من بهتون قول میدم که از دیدن کارتتون احساس رضایت می کنید

        رضایت از اینکه شاید بعدها تونستید به یک نفر زندگی ببخشید.

پـ ن 2 پست آخر آقاگل را بخوانید. :)آسـوکـآ آآ
آنالیز ..
منم دقیقا تابستان سال ۸۷ بودم نوشتم 
البته هنوز به دستم نرسیده 
نوشته بود آدرس اشتباه هست ، چون خونه ی ما جا به جا شده بود کدپستی رو اشتباهی وارد کردم 
والا من ۱۵ ساله ی خود سر بودم :)) هنوزم خانوادم در جریان اهدای عضوی که پر کردم نیستن 
چقدر این اشک های مادرانه شبیه مامان من هست :) 
خدا نگهدارش باشه ❤💚

همیشه سلامت باشی عزیزم
شنیدم بیمارستانهای خاصیهم هستن که همون لحظه بهت کارت رو میدن
برو داخل سایت اطلاعاتت رو ویرایش کن شاید ارسال کردن

عِ :دی
بهشون بگو به نظرم یهو دیدی کارت اومد شوکه شدن
خیلی ناراحت میشن اگه ندونن :)

ممنون عزیزم
همچنین :*)

مهرداد
ممنون
ثبت نام کردم
خدا خیرتون بده جوون.

چه عالی
کاری نکردم :-)

مه سو
یک زمانی منم همچین آرزویی داشتم...ولی راستش هنوزم فرم رو پر نکردم...ترس هست یعنی؟نکنه یه روز قرار باشه برگردم و بخاطر اهدا عضو نتونم؟!
یکی از همکلاسی ها از کما رفتنش میگفت...اینکه کارت اهدا عضو داشت و اگه چند ساعت دیرتر از کما بیرون اومده بود اعضای بدنش بخشیده شده بود....به همین سادگی....ترس داره خداییش...شاید هنوز قلبم اونقدر بزرگ نشده؟!!!

عزیزم عزیزدلم نازنینم
ببخشید ولی این حرف دوست شما کاملا دروغه چون کما اصلا مرگ مغزی نیست
مرگ مغزی زمانی اتفاق میفته که مغز شما عملا مرده و به هیچ عضوی هیچ فرمانی نمیتونه بده.
و این رو باید چندین پزشک تایید کنن و مهمتر اینکه والدین باید این اجازه رو بدن،اصلا بدون اجازه اولیای دم این اتفاق ممکن نیست.
کامنت آقاگل رو حتما بخون عزیزم:-)
 

ناشناس
مرسی مرسی که باعث شدی من با خوندن پستت توی این حالِ خوب شریک باشم :))

کاری نکردم :)

منِ مُبهم
کار خیلی خوبیه
منم دوسالی هست عضوم 
ولی ته تهشم باز خانواده باید رضایت بده
اما وقتی خانواده ببینه که طرف خودش عضوهست حتما قبول میکنه

دقیقا همونی که آقاگل گفت
نوعی وصیتنامه ست
و حتما رو تصمیم خونواده تاثیر گذاره مامان کوچولو جان :*)

مهدی رنجبر
منم یادم نیست کی بود. ولی میدونستم به خانواده بگم مخالفت میکنن یه روز مادرم گفت یه چیزی برات اومده و... بازش کردم دیدش :)) کلی دعوام کرد. بابامم کمتر دعوام کردو گفت قبلش باید میگفتم ولی خب تهش آروم شد همه چی :) 

منم نگفتم یهو پاکتش اومد :|
همه می گفتن دیر میادا :|
فعلا اوضاع تو خونه ما هم آرومه :دی

البته سرتون همیشه سلامت :)

آقاگل ‌‌
در جواب دوستان که گفتن فرمالیته است:
بیاین فرض کنیم این کار کاملاً فرمالیته و نمایشی است. باز به نظر من انجامش هیچ ایرادی نداره به دو دلیل، یک بحث فرهنگ سازیه. مولوی یه شعر داره که میگه: «تو مگو همه به جنگند و ز صلح من چه آید/تو یکی نه‌ای هزاری تو چراغ خود برافروز» قرض اینکه وقتی من و شما از این حرکت پشتیبانی می‌کنیم ناخوداگاه روح جامعه هم به این سمت کشیده میشه. ده سال پیش اگه به یه خونواده می‌گفتی اعضای پسرت که با موتور تصادف کرده و مرگ مغزی شده رو اهدا کن بیمارستان رو روی سرت خراب می‌کرد. الان ولی با همین حرکت فورمالیتۀ نمادین فرهنگ جامعه تغییر کرده. من این موضوع رو توی شهر کوچک خودمون بارها دیدم. این دلیل اول. دلیل دوم هم اینکه بیایم اعتراف کنیم ما ایرانی‌ها قداست خاصی برای مرده‌هامون قائل هستیم. به فرض وقتی من دچار حادثه دلخراشی می‌شم و امیدی به زنده موندنم نیست. اون لحظۀ آخر وقتی برای طی کردن امور اداری اهدای عضو پیش والدینم میرن وقتی بدونن من خودم راضی به انجام این کار بودم و این درواقع به نوعی وصیت‌نامۀ من بوده خیلی بهتر با قضیه کنار میان. پس حتی اگر این کار کاملاً فورمالیته باشه با توجه به اینکه وقت و هزینه‌ای نمی‌بره. و می‌تونه سودهای سرشاری هم برای جامعه داشته باشه چرا نباید ثبت‌نام کنیم؟ تو یکی نه‌ای هزاری تو چراغ خود برافروز! برادر خواهر. بلاگر. عزیز. و ... :)

بله واقعا اثر گذاره.
من تو شهر خودمون خیلی خیلیی خیلی دیدم.
و بسیار پشیمونی هم دیدم از اونایی که این کار رو انجام ندادن.
دقیقا من هم فکر می کنم یه نوع وصیتنامه ست.
حتی اگه فرمالیته و نمایشی به نظر برسه
نمایشی که باعث بشه چند نفر به خودشون بیان
خیلی ارزشمنده. :)

محمد هستم
احتمالا مرحله فراموشی . الان چند سال گذشته 

ای بابا :(

سوره کوثر
اهدای عضو، منطقش، منطق جذابیه.

اما برای راضی کردن دل خانواده، چه راهکاری دارید؟ 
قطعا مادرها احساس شون بر هر منطقی ارجحه.

واقعا نه...
من یکی راهی بلد نیستم :(

محمد هستم
فک کنم فقط با من مشکل دارن . کارت ندادن بهم اصلا . همه چیم واسه خودشون میگیرن اهدا میکنن و آخرشم یه پلاستیک پر از پوست تحویل خانوادم میدن :|

اولا که سلامت باشی ری :-)
ثانیا برو تو سایت
وارد شو
ببین کارتت تو کدوم مرحله س

احسان ◇
ماهم یه زمانی عضو شدیم ولی فقط کارته... زمان و موقعیتش که پیش بیاد باید خانواده رضایت بدن.

سلامت باشید
ولی خب همین که بدونن راضی هستیم هم خوبه :-)

Nelii 💉📚
منم دوسه سال پیش ثبت نام کردم،تو خانواده هم تبلیغ کردم:)
خوشبختانه موافقت کردن چون یکی از بزرگترین حسرت هامون اینه که چرا زودتر با این قضیه آشنا نشدیم؟همون موقع که پدربزرگم مرگ مغزی شد:(

خدا رحمتشون کنه جانانم
چقدر خوب که پذیرفتن :-)

متیو تل
سلام در این باره: 

دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی):
اگر استفاده از اعضاى بدن بیماران مذکور براى معالجه بیماران دیگر، باعث تسریع در مرگ و قطع حیات آنان شود جایز نیست، در غیر این صورت اگر عمل مزبور با اذن قبلى وى صورت بگیرد و یا نجات نفس محترمى متوقف بر آن عضو مورد نیاز باشد، اشکال ندارد.
دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مدظله العالی):
قطع اعضا میت مسلمان جایز نیست و مستلزم دیه است و دفن آن در صورت قطع واجب است مگر این که حیات مسلمانى بر آن متوقف باشد که در این صورت جایز است ولى دیه واجب است. و اگر خودش وصیت کرده باشد دیه ساقط است ولى اگر حیات مسلمانى متوقف نباشد و وصیت کرده باشد عمل به آن مورد اشکال است.
حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (مد ظله العالی):
اهدای عضو در غیر فرض ضرورت جایز نیست.
پاسخ دفتر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله العالی):
به نظر اینجانب برداشتن عضو مسلمانی که هنوز فوت نکرده و لو مرگ مغزی او مسلم باشد، جایز نیست.
دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی):
در صورت نیاز و ضرورت، با رضایت بستگان و با رعایت شرایط اشکالی ندارد.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):
در صورت وصیت میت مانعی ندارد و در غیر اینصورت باید با صلاحدید حاکم شرع ( ولی فقیه) باشد.
حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی (مد ظله العالی):
تشریح بدن مسلمان مرده جایز نیست و بر تشریح کننده، دیه جنین مسلمان ـ به تفصیلى که در کتاب دیات مذکور است- لازم مى‌شود.
تشریح بدن کافر غیر ذمّى مرده جایز است و جواز تشریح بدن ذمّى و عدم ثبوت دیه جنین ذمّى در تشریح آن محلّ اشکال است، مگر آن که در آیین آنها جایز باشد که در این صورت مانعى ندارد و اگر مرده‌اى، مسلمان بودن یا ذمّى بودن او مشکوک باشد، تشریح بدن او جایز است.
اگر زنده ماندن مسلمان، متوقف بر تشریح بدن مرده‌اى شود و تشریح بدن غیر مسلمان و یا مشکوک الاسلام ممکن نباشد و راه دیگرى براى زنده نگه داشتن آن مسلمان نباشد، در این صورت جایز است که بدن مسلمان مرده را تشریح کنند و دیه جنین مسلمان ـ به تفصیلى که در باب دیات ذکر شده است ـ بر تشریح کننده لازم مى‌شود.
بریدن عضوى از اعضاى بدن مسلمان مرده ـ مانند چشم و غیر آن ـ به منظور پیوند زدن آن به بدن شخص زنده جایز نیست، و قطع کننده باید دیه آن عضو را که دیه اعضاى جنین مسلمان است بپردازد، ولى چنانچه زنده ماندن مسلمان متوقف باشد بر این که عضو بدن مسلمان مرده‌اى را ببُرند و به او پیوند زنند، بریدن آن عضو جایز است، ولى قطع کننده باید دیه آن را بپردازد و پس از پیوند، که جزء بدن زنده گشت، احکام بدن زنده بر آن جارى است.
اگر کسى در حال حیات خود وصیّت کند که پس از مردن او عضوى از اعضاى او را قطع کنند و به دیگرى پیوند زنند، صحّت این وصیّت محلّ اشکال است.
اگر شخصى راضى شود که در حال حیات خود عضوى از اعضاى او را بریده و به دیگرى پیوند زنند، چنانچه آن عضو از اعضاى رئیسه باشد که بریدن آن صدمه‌اى به حیات او مى‌زند‌، و یا نقص و عیبى در او ایجاد مى‌کند، بریدن آن عضو جایز نیست‌. و اگر با بریدن آن عضو ضرر و عیبى بر او وارد نمى‌شود ـ مانند بریدن مقدارى از پوست و یا گوشت ران که جاى آن روییده مى‌شود ـ بریدن آن عضو با رضایت او جایز است، و مى‌تواند براى رفع ید از آن عضو مبلغى دریافت کند.
حضرت آیت الله مهدی هادوی تهرانی (دامت برکاته):
اهدای عضو پس ازمرگ یا در جایی که ضرر قابل توجه عقلایی برای اهدا کننده نداشته باشد یا نجات جان کسی به آن بستگی داشته باشد اشکالی ندارد.   

نقل از اسلام کوئست 
http://www.islamquest.net/

ممنون بابت اطلاع رسانیتون :-)

ft LALE
من از اول دبیرستان دارمش :)

سرت سلامت عزیزم :)

گیلزاد
مشکل من باهاش اینه که قدرتی نداره :/ البته من باخانوادم صحبت کردم از قدیم ترا همه فک کنم اماده ایم دیگه کارت نگرفتم تازه دونفرم دارم که بعد اگه خدا نکرده یهو بخوان مخالفت کنن راضیشون کنن ولی تا الان که فکر میکردم بیهودست و خاطرتو گفتی حس میکنم شاید تنها کاربردش همینه شاید خانواده ها بالاخره یه لحظم شده بهش فکر کنن هرچند دوباره اونجا احساسات نمیذاره میدونن اون فرد همیشه دنبال این موقعیت بود...

دقیقا قدرتش فقط همینه عزیزم:)

Neo Ted
چیزی از بیهوده بودنش کم نمیکنه :/ :))) تحت هر شرایطی باید خانواده رضایت بدن! 
بگذریم حالا. چرا سریال برکینگ بد ر نمیبینی؟! :)))

بــــــاشـــــــــه :))))))
خدایی سریال دیدن خیلی سخته برام :دی

آقای دال
منم نمیتونم :| یعنی یه جوریه!

در موردش مطالعه کنید و بعد تصمیم بگیرید :)

Neo Ted
:)))))
برو بابا داغان :/ 
وجدانا کار بیهوده و بیشتر احساسی‌ایه :| اگه واقع گرایانه بهش نگاه کنیم! جنبه‌ی دلخوشی داره فقط. اونم واسه خود شخص. وگرنه خانواده‌ که اذیت میشن صرفا و تهش اکثرا رضایت نمیدن.

منتظر بودم داغان رو بگی :))
این باعث میشه کم کم فرهگ سازی بشه
البته من هم معتقدم که سخته آدم از عزیزش بگذره
حتی اگه مطمئن باشه دیگه به هوش نمیاد...

Neo Ted
زنِ حسابی :| دارم میگم اون تهش مهمه که بی فایده‌س این کارت :| 

خاب باشه نزن :دی
این روزا اعصاب نداریا هموطن :دی

ماهی قرمز
توام همینطور جان دل :)

جانِ بیمیرم :)

Neo Ted
بوع :| 
حس خوب بخوره تو سر ترامپ. حس خوب مخوام چکار؟! یکاری داره انجام میشه که عملا هیچ فایده‌ای نداره. رضایت رو که زبانی هم میشه به خانواده گفت :/ تبلیغ هم همینطور. 

خدایی زبانی نمیشه :))
من مامانم کم مونده بود نصفم کنه به خدا :|
کارت که اومد یه خورده با قضیاه کنار اومد.

پرواز ...
من هیچ وقت دل و جرئت این کار رو نداشتم :)
هرررررچقدر با خودم کلنجار رفتم ، دیدم نمیتونم ! 
میدونم مثلا قلب من که میره زیر خاک و نابود میشه میتونه جون یه نفر رو نجات بده و زندگی دوباره ببخشه ولی باز هم نمی تونم :(

اولا که سلامت باشی همیشه عزیزم
ثانیا اصلا چیزِ خاصی نیست به خدا
و اصلا استفاده نمیشه! فقط یه کارته!
چون خدایی نکرده اتفاق بیفته
1. تاییدیه مرگ مغزی اونم از چندین پزشک لازمه
2. رضایت خونواده
به قولِ اوه فرمالیته ست
ولی باعث میشه خودت قوت قلب بگیری از کارِ خیر نرکده و احساس رضایت بدست اومده.

فرشته ...
منم سال ۹۰ عضو شدم، اون موقع ۱۳،۱۴ سالم بود خانواده وقتی فهمیدن کلی باهام دعوا کردن و وقتی گفتم‌ خب دوست دارم اینکار رو و خواستم ادامه روند کار رو انجام بدم برادرم گفت به شرط اینکه برای منم یکی پر کنی و خب من هرگز همچین کاری رو نمیکردم و نکردم ،ولی بالاخره تونستم فرمم رو پر کنم هر چند بعدش چند روز حق استفاده از نت رو نداشتم:)) 
+ امیدوارم همیشه صحیح و سلامت باشی عزیزم:)

آره منم دلم نیومد واسه خونواده رو پر کنم
گفتم خودتون میخواید پر کنید
من دلشو ندارم :|

توام همینطور عزیزم :)

__ پریچک __
ای جان .. الهی همیشه سلامت باشی 
منم کارتم پر ِکیفمه ... 

ممنون پری جان
توام همینطور عزیزم :)

ماهی قرمز
اهووم ماله من اهدای تمام اعضا و بافت های بدنه ، اینکه قراره بعده مرگمم بدرد یه عده بخورم خودش خیلیه:)

منم همه گزینه هارو زدم ولی به مامانم نگفتم :|
سلامت باشی همیشه عزیزم :)

ماهی قرمز
منم دارم :)

چه عالی :)

Neo Ted
فورمالیته‌س به هر حال. تهش بازم رضایت خانواده شرطه.

آره خب ولی حس خوبی داره
و باعث میشه ترس خیلیا بریزه
 

علی زیرایی
قشنگ بود

ممنون:)

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
ایـنـجـا یـکـ مهنـدس شـیمـی مـی نویـسد!
آرشـیـو
آذر ۱۳۹۷ ( ۳ )
آبان ۱۳۹۷ ( ۳ )
مهر ۱۳۹۷ ( ۴ )
شهریور ۱۳۹۷ ( ۵ )
مرداد ۱۳۹۷ ( ۵ )
تیر ۱۳۹۷ ( ۶ )
خرداد ۱۳۹۷ ( ۵ )
ارديبهشت ۱۳۹۷ ( ۶ )
فروردين ۱۳۹۷ ( ۴ )
اسفند ۱۳۹۶ ( ۳ )
بهمن ۱۳۹۶ ( ۶ )
دی ۱۳۹۶ ( ۱۰ )
آذر ۱۳۹۶ ( ۴ )
آبان ۱۳۹۶ ( ۱ )
مهر ۱۳۹۶ ( ۱ )
شهریور ۱۳۹۶ ( ۱ )
مرداد ۱۳۹۶ ( ۱ )
تیر ۱۳۹۶ ( ۱ )
خرداد ۱۳۹۶ ( ۲ )
ارديبهشت ۱۳۹۶ ( ۱ )
فروردين ۱۳۹۶ ( ۲ )
اسفند ۱۳۹۵ ( ۲ )
بهمن ۱۳۹۵ ( ۳ )
دی ۱۳۹۵ ( ۲ )
آذر ۱۳۹۵ ( ۵ )
مرداد ۱۳۹۴ ( ۱ )
تیر ۱۳۹۴ ( ۱ )
خرداد ۱۳۹۴ ( ۱ )
ارديبهشت ۱۳۹۴ ( ۱ )
فروردين ۱۳۹۴ ( ۱ )
اسفند ۱۳۹۳ ( ۱ )
بهمن ۱۳۹۳ ( ۱ )
دی ۱۳۹۳ ( ۱ )
آذر ۱۳۹۳ ( ۱ )
آبان ۱۳۹۳ ( ۳ )
مهر ۱۳۹۳ ( ۱ )
شهریور ۱۳۹۳ ( ۲ )
مرداد ۱۳۹۳ ( ۱ )
تیر ۱۳۹۳ ( ۱ )
خرداد ۱۳۹۳ ( ۱ )
ارديبهشت ۱۳۹۳ ( ۱ )
فروردين ۱۳۹۳ ( ۱ )
اسفند ۱۳۹۲ ( ۱ )
بهمن ۱۳۹۲ ( ۲ )
دی ۱۳۹۲ ( ۱ )
آذر ۱۳۹۲ ( ۱ )
آبان ۱۳۹۲ ( ۲ )
مهر ۱۳۹۲ ( ۲ )
شهریور ۱۳۹۲ ( ۱ )
مرداد ۱۳۹۲ ( ۱ )
تیر ۱۳۹۲ ( ۱ )
خرداد ۱۳۹۲ ( ۲ )
ارديبهشت ۱۳۹۲ ( ۳ )
فروردين ۱۳۹۲ ( ۲ )
اسفند ۱۳۹۱ ( ۲ )
بهمن ۱۳۹۱ ( ۳ )
دی ۱۳۹۱ ( ۳ )
آذر ۱۳۹۱ ( ۲ )
آبان ۱۳۹۱ ( ۱ )
مهر ۱۳۹۱ ( ۴ )
شهریور ۱۳۹۱ ( ۶ )
مرداد ۱۳۹۱ ( ۹ )
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان